29 Μαΐου 2017

Γυρος Ιταλίας 2017 αποτελέσματα

Πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση στο τελευταίο 21ο stage ατομικής χρονομέτρησης, o Tom Dumoulin κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να αναδειχθεί πανηγυρικά νικητής της 100ης έκδοσης του Giro d’Italia!

Ξεκινώντας το σημερινό 21ο stage ατομικής χρονομέτρησης από την 4η θεση της GC, μόλις 53’’ πίσω από τον Nairo Quintana, ο Tom Dumoulin έπρεπε απλά να κάνει αυτό που γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα…Από τα πρώτα χιλιόμετρα της διαδρομής των 27,6χλμ, ο Dumoulin χρονομετρούσε πολύ δυνατά με αυτό το καταπληκτικό στιλ που τον διακρίνει και την ακόμα πιο καταπληκτική θέση που φέρει το σώμα του επάνω στο ποδήλατο και στα μισά της διαδρομής είχε ήδη περάσει τον Nairo Quintana στη γενική και κατευθυνόταν νικητής προς την Piazza Duomo.

Ο Nairo Quintana τερμάτισε το 21o stage στην 27η θέση, 1’24’’ πίσω από τον Dumoulin και βρέθηκε στην 2η θέση της GC ενώ ο Vincenzo Nibali έκανε μία πολύ καλή χρονομέτρηση τερματίζοντας στην 14η θέση, 54’’ πίσω από τον Dumoulin και συμπλήρωσε το βάθρο.
Μεγάλος χαμένος του σημερινού stage ο Γάλλος Thibaut Pinot που μετά από μία μέτρια εμφάνιση τερμάτισε στην 28η θέση και βρέθηκε εκτός βάθρου στην GC.

Προσωπική εκτίμηση οτι η σχεδίαση του φετινού Γύρου δεν ήταν στα μέτρα ενός καθαρόαιμου ανηφορίστα όπως είναι ο Quintana έτσι ο Dumoulin αφού άντεξε στις μεγάλες ανηφόρες φάνηκε οτι στο χρονόμετρο θα κάλυπτε την μικρή διαφορά των τελευταίων ημερών.