01 Οκτωβρίου 2018

UCI Road Chsmpionship__Austria Innsbruck 30_9_18

Ο Valverde κερδίζει εναν δραματικό αγώνα και γίνεται Παγκόσμιος Πρωταθλητής στα 38 του χρόνια.
Μετά από δύο αργυρά μετάλλια και τέσσερα χάλκινα μετάλλια, ο 38χρονος Valverde εξασφάλισε την φανέλα του Παγκόσμιου πρωταθλητη, μετά απο  μια αργή κούρσα 258,5 χλμ στην Αυστρία.

Στο τελικό  σπριντ για το χρυσό, ο Valverde κέρδισε τον Bardet και τον Woods, με τον Ολλανδό Tom Dumoulin - ο οποίος έπιασε το κορυφαίο τρίο με μόλις δύο χιλιόμετρα πριν το τέλος- να τερματίζει τέταρτος.
Ο  Tom Dumoulin αποδεικνύει την μεγάλη του αξία, σε εναν αγώνα που δεν τον ευνοούσε να "πιάσει" το γκρουπάκι όντας Παγκόσμιος στο Χρονόμετρο 3 μέρες πρίν.

Αξιος ο Peter Sagan έμεινε πίσω "ακομπλεξάριστος" ο περσινός Πρωταθλητής , ενω το highlight του, ανέβηκε στο βάθρο και παρέδωσε το μετάλλιο στον Valverde.

10 128 COSTA Rui POR

Αξίζει να σημειωθεί οτι ήταν ένας απο τους σκληρότερους αγώνες στην ιστορία των παγκοσμίων πρωταθλημάτων.
258 χλμ καλύφθηκαν σε 6 ώρες και 52 λεπτά.
Από τους 188 συμμετέχοντες τερμάτισαν εντός χρόνου 76, ενώ 112 τερμάτισαν εκτός χρόνου.

Ο Στέλιος Φαραντάκης τερμάτισε εκτός χρόνου,αλλά του ευχόμαστε την επόμενη χρονιά να είναι πιό τυχερός.