16 Αυγούστου 2019

Λιβανός Κωνσταντίνος 2 φορές Χρυσός στο Πανευρωπαϊκό Πίστας εφήβων-Γανδη 2019

Νικητής στα 1.000 μ. & στα 200 μ σπρίντ  στο Ευρωπαϊκό πίστας
Εφήβων – Νεανίδων στην Γάνδη

Χρυσός Πρωταθλητής Ευρώπης ο Κωνσταντίνος Λιβανός. Μια ακόμα τεράστια επιτυχία για την Ελληνική ποδηλασία. Την πέτυχε ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής, ανεβαίνοντας στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, στα 1.000μ., στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας Εφήβων – Νεανίδων που διεξάγεται από χθες στην Γάνδη του Βελγίου.
Χρόνος για τον Κωνσταντίνο Λιβανό 1:01.825 και τον ακολούθησαν στο βάθρο ο Ολλανδός Ντααν Κουλ (1:01.827) και ο Ιταλός Ματέρο Μπιάνκι (1:02.710).
Στο ίδιο αγώνισμα ο Βασίλης Μαυριγιαννάκης κατέλαβε την 11η θέση με 1:05.193.

Ο νεαρός πρωταθλητής από την Κρήτη ήταν και πάλι καταπληκτικός και αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλητής Ευρώπης. Κέρδισε στον ημιτελικό με 2-0 τον Ολλανδό στις κόντρες, πέρασε στον τελικό, εκεί όπου κέρδισε 2-0 και τον Γερμανό Τζούλιεν Τζάκερ που πήρε το αργυρό μετάλλιο. Το χάλκινο το πήρε ο Ολλανδός Νταν Κουλ.

Θυμίζουμε  και το αργυρό μετάλλιο του Πάνου Καρατσιβή στο elimination.