31 Μαΐου 2021

ΛΙΓΚΑ ΔΡΟΜΟΥ ΕΛΙΤ-Π.Ο.Π. ΠΑΤΡΩΝ

ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΗΣ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΟΥΓΛΑΣ ΣΤΗΝ ΛΙΓΚΑ ΔΡΟΜΟΥ ΕΛΙΤ

Μεγάλος νικητής στον πρώτο αγώνα Λίγκας Δρόμου Ελίτ, ο αθλητής του Κρόνου Νίκαιας Γιώργος Μπούγλας! Ο Έλληνας σπρίντερ ήταν πρώτος από το μικρό γκρουπ των πέντε αθλητών, που έφτασε στην Αρχαία Ολυμπία, από την Κάτω Αχαΐα, καλύπτοντας τα 122χλμ της διαδρομής, σε 3ωρες 9 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 83 ποδηλάτες να δίνουν το παρόν, ενώ εντός ορίου χρόνου κατάφεραν να τερματίσουν οι 59 από αυτούς.

Στο πρώτο γκρουπ των νικητών ήταν (με σειρά τερματισμού) οι Δημήτρης Χριστακος – 2ος (Άλφα), Νίκος Δράκος – 3ος (Διαγόρας Μικτή), Μιλτιάδης Γιαννουτσος – 4ος (Αίολος) και Παναγιώτης Χριστόπουλος Χελλερ – 5ος (Διαγόρας Μικτή).

Καλύτερος Νέος Άνδρας, ο πρωταθλητής Ελλάδος Δημήτρης Χριστακος και καλύτερος Έφηβος ο επίσης πρωταθλητής Ελλάδος Νικηφόρος Αρβανίτου (Θησέας Ζωγράφου), ο οποίος τερμάτισε στην 6η θέση.

Νικήτρια στην ομαδική κατάταξη, μεταξύ 15 ομάδων, η ομάδα του Διαγόρα Ρόδου – Μικτή.