07 Ιουνίου 2021

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2021-Νέων Ανδρών, Εφήβων και Νεανίδων

Με αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα του 2021, αυτό των Νέων Ανδρών, Εφήβων και Νεανίδων στην ποδηλασία Δρόμου.  Στο σημερινό αγώνα αντοχής, οι ποδηλάτες νίκησαν τόσο την ζέστη όσο και την δυσκολία της διαδρομής!

Στις Νεάνιδες (60χλμ), η Ελευθερία Γιάχου (Κρόνος Νίκαιας) διπλασίασε τις νίκες της, μετά και την χθεσινή της επιτυχία στην Ατομική Χρονομέτρηση, και επικράτησε σχετικά εύκολα όπως αποδεικνύει και η διαφορά χρόνου από την δεύτερη Γλυκερία Αγγελάκη (Τάλως Χανίων) ενώ τρίτη ήταν η Λυδία Μούτσιου (ΟΦΝ Ιωνίας).

Μεγάλη επιτυχία για το κορυφαίο εφηβικό δίδυμο του Αθλητικού Ομίλου ΘησέαςΝικηφόρος Αρβανίτου και Νίκος Παπαγιαννάκης, οι οποίοι κατάφεραν το 1-2 στον αγώνα των Εφήβων (100χλμ), αφήνοντας στην τρίτη θέση τον Δημήτρη Κατσίμπουρα (ΠΑΟΚ). Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η 2η νίκη του Αρβανίτου μέσα σε δύο ημέρες, ενώ ο 18χρονος ποδηλάτης ανακηρύσσεται πρωταθλητής για 2η συνεχόμενη χρονιά!

Τέλος, στους Νέους Άνδρες (120χλμ) η νίκη κρίθηκε στο τελικό σπριντ, όπου καλύτερος των πέντε αποσπασμένων αθλητών ήταν ο Παναγιώτης Καρατσιβής (ΠΓΣ Λάρισας), αφήνοντας στην 2η θέση τον Νίκο Δράκο (Διαγόρας Ρόδου) και στην 3η τον Γιώργο Καλονιάτη (Πρόοδος).  Άτυχος ο περσινός πρωταθλητής Δημήτρης Χριστάκος (Άλφα) ο οποίος στα μέσα του αγώνα αναγκάστηκε να αλλάξει ποδήλατο, όπου και αυτό παρουσίασε τεχνικό πρόβλημα λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό, αφήνοντας τον πέμπτο, ενώ στην 4η θέση κατετάγη ο Διονύσης Δούζας (ΠΟ Πατρών).

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στην Μαλακάσα του Δήμου Ωρωπού, με συνδιοργανωτές την Κ.Ε.Δ. Ωρωπού και τον Α.Ο. Θησέας.  Το παρόν στην διοργάνωση έδωσαν 54 ποδηλάτες και ποδηλάτισσες από 22 σωματεία.  Οι τρεις πρώτοι νικητές: